Ulmus minor Mill. - brest hrabolistý

Čelaď: brestovité, Ulmaceae
Habitus: ker alebo strom dorastajúci do výšky až 35 metrov (na druhom obrázku habitus krovinnej formy s veľmi dobre vyvinutými korkovými lištami na konárikoch)
Borka: tmavosivá až černastá, rozbrázdená borka. U niektorých foriem rastúcich prevažne na xerotermných stanovištiach sa na konárikoch vytvárajú korkové lišty.
Listy: striedavé, obrátene vajcovité, vajcovité až kopijovité; listy majú asymetrickú bázu listu; okraje listov sú dvojito pílkovité. Listy sú na lícnej strane lesklé a tmavozelené, na rubovej svetlozelené, s chĺpkami.
Kvety: červenkasté kvety vo zväzočkoch sa objavujú ešte pred olistením na prelome februára a marca
Plody: zelené nažky so zeleným, širokým, okrúhlym krídlom, semeno hnedooranžovej farby je umiestnené asymetricky - na konci nažky
Nároky: Polotieňomilná drevina, náročná na pôdne živiny.
Rozšírenie: Stredná, južná, východná Európa, Malá Ázia, severná Afrika. U nás sa vyskytuje prevažne ako súčasť tvrdých lužných lesov a sutinových lipovo-javorových lesov. V dubových xerotemorfilných lesoch a lesostepiach sa vyskytuje často krovitá forma s korkovými lištami na konárikoch.
Pôvodnosť: Pôvodná drevina na území Slovenska.
Využitie: Vysádza sa a aj jeho kultivary, ako okrasný strom v parkoch.
Zaujímavosť: Je náchylný na tzv. "brestový mor" - chorobu spôsobenú hubami a prenášanú lykokazom obyčajným. V 70. rokoch 20. storočia choroby zdecimovali veľkú časť populácie brestov hrabolistých. Listy sú podobné listom hraba obyčajného, majú však asymetrickú bázu.
Charakteristické znaky: Od ostatných brestov sa líši menej výraznou asymetriou čepele listu a asymetricky umiestneným semenom v krídlatej nažke.
Synonymá: Ulmus campestris, Ulmus carpinifolia, Ulmus corylifolia