Cornus mas L. - drieň obyčajný

Čelaď: drieňovité, Cornaceae
Habitus: ker alebo až 8 metrov vysoký široko rozložitý strom
Borka: sivohnedá až černastá, rozbrázdená borka
Konarik: hnedozelený, mladé konáriky sú zelené; púčiky protistojne usporiadané
Listy: protistojné vajcovité až elipsovité listy; čepel listov je celistvookrajová; listy dlhé do 5 cm, svetlozelené, s výraznou žilnatinou na rubovej strane;
Kvety: žlté až žltozelené drobné kvety usporiadané v guľatých mnohopočetných okolíkoch; kvitne vo februári až marci - medzi prvými drevinami
Plody: sýtočervené, podlhovasté súdkovité kôstkovice s dĺžkou do 1,5 cm. Dozrievajú na prelome augusta a septembra.
Nároky: Svetlomilná až polotieňomilná drevina, náročná na pôdne živiny. Vyžaduje karbonátové podložie a dobre znáša dlhodobé sucho.
Rozšírenie: Stredná, južná Európa, Malá Ázia, Kaukaz. Na Slovensku tvorí významnú súčasť xerotermofilné dubových lesov a lesostepí. Dôležité zastúpenie má i v spoločentvách skalných stepí.
Pôvodnosť: Pôvodná drevina na území Slovenska.
Využitie: Má veľmi tvrdé drevo, ktoré sa používa na výrobu vychádzkových palíc a rúčok do náradia. Plody sa využívajú na prípravu zavaranín, džemov a na výrobu ovocného destilátu - drienkovice.
Zaujímavosť: Plody majú vysoký obsah vitamínu C. Po stáročia sa pestuje v záhradách ako ovocný strom. Pestuje sa viacero veľkoplodých kultivarov (klonov), ktoré majú nielen väčšie plody, ale obsahujú v nich aj viac cukrov a menej trieslovín.
Synonymá: Cornus mascula