Quercus petraea (Matt.) Liebl. - dub zimný

Čelaď: bukovité, Fagaceae
Habitus: mohutný strom dorastajúci do výšky až 40 metrov
Borka: hnedosivá až černastá, u mladších stromov hladká, neskôr rozbrázdená borka
Listy: striedavé, obrátene vajcovité, perovito laločnaté listy dosahujúce dĺžku 8 až 12 cm; Lícna strana listov je tmavšia, listy sú holé
Kvety - samčie: v žltkastých, riedkych jahňadách
Kvety - samičie: drobné kvety vyrastajú na krátkej stopke v skupinách
Plody: vajcovito elipsoidné nažky - žalude v šupinatých čiaškach dozrievajú v prvom roku po odkvitnutí
Hálky: Koncom leta sa na spodnej strane niektorých dubových listov tvoria miniatúrne útvary – hrčky (hálky). Ich vznik ovplyvňujú blanokídlovce z čeľade hrčiarkovitých (Cynipidae), ktoré zavŕtajú svoje vajíčka do listov. Potomstvu hrčiarky dubovej (Cynips quercusfolii) slúžia ako výživa i zimný príbytok. Vajíčko sa vyvíja vnútri výrastku v larválnej komore vystlanej výživovým pletivom. Tam sa zakuklí. Na jeseň spadne list aj s výrastkom na zem a na prelome rokov sa hrčiarka prehryzie von. Je to výlučne samička.
Charakteristické znaky: Listy so zbiehavou bázou, bez vyvinutých bazálnych lalokov. Žalude bez dlhých stopiek.
Nároky: Svetlomilná drevina, nenáročná na pôdne živiny a vlhkosť. Odoláva mestskému prostrediu.
Rozšírenie: Južná Škandinávia, stredná, južná Európa, západná časť východnej Európy. Najrozšírenejší druh duba na Slovensku tvorí dominantnú súčasť dubových a dubovo-hrabových lesov.
Pôvodnosť: Pôvodná drevina na území Slovenska.
Využitie: Vysádza sa ako hospodárska drevina v lesoch. Husté a veľmi tvrdé drevo sa využíva na výrobu nábytku, podláh a ako palivové drevo. Z hrčkovitých útvarov obsahujúcich tanín sa kedysi získavali triesloviny a atrament.
Zaujímavosť: Podobne ako dub letný sa dožíva vysokého veku. Vek najstarších jedincov sa odhaduje na 800 až 1000 rokov. V kôre sa vyskytuje významné množstvo trieslovín, ktoré sa využívajú vo farmaceutickom priemysle i v garbiarstve pri spracovaní koží.
Synonymá: Quercus sessiliflora, Quercus sessilis