Castanea sativa Mill. - gaštan jedlý

Čelaď: bukovité, Fagaceae
Habitus: Opadavý, až 30 metrov vysoký strom
Borka: sivohnedá až tmavohnedá, u starších stromov rozbrázdená borka
Listy: striedavé, podlhovasto kopijovité listy dosahujúce dĺžku až do 30 cm; okraj listov je ostro pílkovitý; listy lesklé, na lícnej strane tmavšie ako na rubovej;
Kvety - samčie: samčie kvety usporiadné v krémovožltých, úzkych, dlhých jahňadách; kvitne v júni
Kvety - samičie: samičie kvety na krátkych stopkách zoskupené pri konáruku v skupinách po 2 až 5 kusov; zelené
Plody: tmavohnedé vajcovité nažky - gaštany v guľovitých silne ostnatých čiaškach; čiašky sa rozpadajú na 4 časti a následne sa môžu gaštany uvoľniť; dozrieva v októbri
Nároky: Teplomilná a svetlomilná drevina, náročná na pôdnu vlhkosť.
Rozšírenie: Pochádza z oblasti Stredozemného mora, Malej Ázie a Kaukazu. Na Slovensku má severnú hranicu rozšírenia. O jeho pôvodnosti sa vedú polemiky. V oblasti Stredomoria je súčasťou listnatých lesov s dubmi a hrabovcom.
Pôvodnosť: Nepôvodný druh na území Slovenska. Dlhodobo pestovaný.
Využitie: Pestuje sa v gaštaniciach. Plody sa jedia pečené. Používajú sa v cukrárstve. Drevo sa využíva na výrobu nábytku a v stavebníctve.
Zaujímavosť: V oblastiach, kde je gaštan dôležitou potravinou sa z jeho plodov vyrába múka. Často sa v bežnom živote pojmom gaštan označuje aj pagaštan konský, ktorého semená sú však nejedlé. Podľa Prílohy č.3a k Vyhláške č. 24/2003 Z. z. je tento druh zaradený do Zoznamu nepôvodných druhov rastlín, ktoré sa môžu sadiť alebo pestovať za hranicami zastavaného územia obce.
Synonymá: Castanea vesca