Rosa canina L. - ruža šípová

Čelaď: ružovité, Rosaceae
Podčelaď: ružové, Rosoideae
Habitus: spravidla 1-3 metre vysoký ostnatý opadavý ker, v porastoch má charakter opieravej liany
Borka: staršie časti konárov a kmienok sú hnedé so šupinatým povrchom, na povrchu vyrastajú tŕne
Konárik: povrch konárikov je hladký, zelený až hnedý, postavenie listov striedavé, na konárikoch dozadu zahnuté tŕne do 1 cm dlhé
Listy: listy nepárnoperovitozložené (zväčša 5 až 7 početné), obrátene vajcovité až elipsovité; okraje listov pílkovité alebo dvojitopílkovité
Kvety: päťpočenté bielo až ružovo sfarbené kvety s priemerom do 5 cm; kvety vyrastajú na krátkych konárikoch v spravidla v počet 3 až 5; kvitne v máji až júni
Plody: plodom sú červené, vajcovité až guľaté šípky; vo vnútri šípky je množstvo žltých semien
Hálky: Hrnčiarka ružová (Diplolepis rosae) vytvára na listoch a výhonkoch parkových a divo rastúcich ruží hnedočervené hálky, v ktorých sa vyvíjajú belavé larvy škodcu.
Nároky: Teplomilná a suchomilná rastlina, náročná na pôdne živiny. Je svetlomilná, v zapojených porastoch preto prerastá až do korún iných drevín.
Rozšírenie: Vyskytuje sa na území väčšiny Európy - okrem východnej, v Malej Ázii, strednej Ázii i v severnej Afrike. Na Slovensku rastie od nížin až do vyšších polôch, prevažne na okrajoch lesov. Je súčasťou zarastajúcich pasienkov a lúk, ako aj lesostepných spoločenstiev. Často sa stáva súčasťou synantropných porastov v blízkosti ľudských sídiel.
Pôvodnosť: Pôvodná drevina na území Slovenska.
Využitie: Využíva sa ako podpník pre očkovanie okrasných ruží do záhrad. Plody obsahujú veľa vitamínu C a sú predmetom zberu pre výrobu čajov.
Zaujímavosť: Plody sú veľmi bohaté na vitamín C a karotenoidy. Ruža šípová je veľmi premenlivý druh, ktorý tvorí populácie s rôznymi znakmi.
Synonymá: Rosa communis, Rosa lutetiana, Rosa nitidula