Ligustrum vulgare L. - zob vtáčí

Čelaď: olivovité, Oleaceae
Habitus: spravidla 1 až 3 metre vysoký husto rozkonárený ker
Borkaa: tmavosivá až černastá, u starších jedincov zbrázdená; konáriky s protistojnými púčikmi
Listy: protistojné, kopijovité, celistvookrajové listy dosahujúce dĺžku do 7 cm; listy lysé, na líci tmavozelené, na rubovej strane žltozelené; niektoré listy sú na konároch aj počas zimného obdobia; na jeseň listy spravidla jasnečervené.
Kvety: obojpohlavné štvorpočetné kvety s bielo sfarbenou korunou a nevýrazným kalichom, usporiadané v koncových metlinách ihlanovitého tvaru.
Plody: lesklé, hnedé až fialovočierne, guľaté až vajcovité bobule s vodnatou dužinou; dužina farbí na fialovo
Nároky: Polotieňomilná až svetlomilná drevina nenáročná na prostredie. Dobre znáša aj mestské prostredie.
Rozšírenie: Centrum výskytu je v južnej, strednej Európe až po Ukrajinu a Kaukaz. Na Slovensku rastie prevažne v lesných spoločenstvách, najmä v tvrdých lužných lesoch, dubohrabinách a teplomilných dúbravách. Významné zastúpenie má aj na kamenistých stráňach skalných stepí a na zarastajúcich lúkach a pasienkoch.
Pôvodnosť: Pôvodná drevina na území Slovenska.
Využitie: Vysádza sa do živých plotov, pretože vytvára dobre rozkonárenú korunu a je schopný dobrej regenerácie. Zároveň časť listov zostáva na rastline aj počas zimného obdobia.
Zaujímavosť: Plody sú pre človeka jedovaté. Sú však častou a významnou potravou pre vtáky najmä počas zimného obdobia. Podľa toho dostal svoj druhový názov.
Synonymá: