NOVÉ TRENDY V GEOVEDÁCH

(GEOVEDY PRE KAŽDÉHO)



Úvodná strana

O projekte

    Ciele projektu

    Aktivity

    Partnerské školy

Materiály

    Popularizačné texty

    Fotogaléria

Linky

 

 

kontakt

Tento projekt podporuje:

2013 - KEGA

 

Projekt „Geovedy pre každého“ podporila:

2009-2012

Aktivity projektu GEOVEDY PRE KAŽDÉHO (opis aktivít, časový harmonogram)

          Aktivity projektu budú vychádzať zo skutočnosti, že začiatok riešenia projektu bude zhodný so začiatkom školského roka. V prvej etape sa koncentrtujeme na prípravu metodických materiálov a nákup potrebného materiálneho vybavenia pracovísk a na pracovné stretnutia riešiteľských kolektívov.

  Každý školský rok bude zameraný na určitú hlavnú tému. V jednotlivých školských rokoch navrhujeme hlavné témy: Poznávajme Zem (školský rok 2009/2010), Geovedy pre človeka (školský rok 2010/2011) a Slovensko ako ho nepoznáme (školský rok 2011/2012.

Počas jednotlivých etáp riešenia projektu zrealizujeme:

  • 8 odborných/popularizačných prednáškok/workshopov počas každého školského roka pre učiteľov prírodovedných, príp. humanitných predmetov v rámci Geoklubu a 4 prednášky a semináre pre študentov gymnázií  na ich školách alebo na Prírodovedeckej fakulte UK. Aktivity budú tematicky naviazané na hlavnú tému daného školského roka. Hlavným cieľom aktivít pre pedagogických pracovníkov aj študentov gymnázií bude popularizácia aktuálnych poznatkov geovied, ale aj osvojenie si transformačnej metodiky prístupňovania poznatkov pre potreby jednotlivých nižších stupňov škôl. Významným sa javí aj tvorba nových materiálov súvisiacich s popularizáciou a integráciou prírodovedných predmetov na vybraných témach a oboznámenie sa s možnosťami práce v teréne.
  • počas riešenia projektu pripravíme a zrealizujeme v každom školskom roku terénne cvičenia a exkurzie pre učiteľov prírodovedných, príp iných predmetov. Terénne cvičenia budú prebiehať v blízkom okolí školy a budú zamerané na miestnu krajinu. Exkurzie so širším záberom (raz ročne) budú zamerané na poznávanie geologickej stavby a georeliéfu Slovenska a vplyvu geodiverzity na biodiverzitu ako aj  na priblíženie možností využívania práce v teréne.
  • pripravíme a zrealizujeme v každom školskom roku 3 terénne cvičenia a exkurzie pre študentov nielen v blízkom okolí školy. Počas kurzov sa študenti naučia orientovať v krajine, pracovať s mapou a prístrojmi na jednoduchý geovedný výskum a zároveň získajú schopnosť transformovať  poznatky pre nižší stupeň základných  škôl a materských škôl.
  • Pre najaktívnejších a najšikovnejších študentov jednotlivých gymnázií zorganizujeme viacdennú výberovú exkurziu po Slovensku. Exkurzie sa zúčastnia aj študenti, ktorí sa aktívne zapojili do popularizačnej činnosti pre nižšie stupne škôl, ako aj víťazi prehliadky študentských prác.
  • v jarných mesiacoch (marec 2010, 2011 a 2012) zrealizujeme na Prírodovedeckej fakulte UK súťažnú prehliadku odborno-popularizačných  prác študentov do projektu zapojených gymnázií. Cieľom prác bude transformácia poznatkov geovied získaných v rámci prednášok, seminárov a workshopov, ako aj odbornej a didaktickej literatúry na elementárnu úroveň pre potreby nižších stupňov škôl ZŠ a MŠ.  Študenti budú prezentovať práce formou posterov, prezentácií a odbornej diskusie. Predpokladáme, že sa na prehliadke aktívne zúčastní minimálne 12 súťažných prác z každeho gymnázia. Téma študentských prác v každom školskom roku bude korešpondovať s vyhlásenou ústrednou témou, na ktorú sa účastníci prehliadky budú pod vedením členov riešiteľského kolektívu pripravovať počas školského roka. Súčasťou prehliadky bude aj výstava najlepších súťažných prác v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UK. Študenti budú na svojich prácach pracovať samostatne alebo v dvoj až štvorčlenných pracovných tímoch. Ako multipikátori budú následne realizovať besedy, na vybraných základných a materských školách v okolí gymnázia.

Projekt prebiehal počas štyroch školských rokov a jeho výsledkom je zapojenie niekolkých stoviek stredoškolákov, ktorí svojimi popularizačnými aktivitami oslovili stovky žiakov na základných a materských školách.

Nami vytýčené ciele sme splnili a vzhľadom na veľmi dobrý ohlas a dobre fungujúcu spoluprácu v aktivitách projektu pokračujeme aj napriek tomu, že oficiálna podpora skončila.

V prípade záujmu o zapojenie sa do našich aktivít, nás prosím kontaktujte na mailovej adrese: ruzek@fns.uniba.sk

  •  

 

 

 

optimalizované
pre 800x600